Haber

Özbekistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Saidov, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili Bahtiyar Saidov, temaslarda bulunmak üzere Taşkent’te bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi.

Saidov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Blinken ile yaptıkları görüşmede iş çevreleri için daha iyi koşullar yaratılması, Özbekistan’ın insan kaynakları potansiyelinin geliştirilmesi, Orta Asya’da bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi ve diğer konularda çabaların konsolide edilmesi konularında mutabık kaldıklarını kaydetti.

Saidov ayrıca ABD hükümetinin Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın reform sürecindeki sarsılmaz ve tam desteğini çok takdir ettiğini belirterek, bu görüşmenin verimli geçmesini umduğunu ifade etti.

ABD hükümetinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Saidov, Blinken’in ülkesini ilk kez ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ziyaretin ikili ilişkileri daha da geliştireceğine inandığını belirtti.

Özbekistan ile ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin 31’inci yıl dönümünün geçtiğimiz ay kutlandığını, bu dönemde Orta Asya-ABD diyaloğu “C5+1” de dahil olmak üzere ikili iş birliğinin ve bölgesel iş birliğinin önemli ölçüde arttığını belirten Saidov, tarafların müreffeh, istikrarlı ve huzurlu bir ortama sahipti. Orta Asya için ortak öncelikleri olduğunu vurguladı.

Saidov, ABD yönetiminin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in desteğini ülkenin kalkınması, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve komşularla iyi ve dostane ilişkilerin derinleştirilmesini amaçlayan reform sürecinde önemli gördüğünü sözlerine ekledi.

Özbekistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Blinken, dün Kazakistan’ın başkenti Astana’da hem ikili hem de C5+1 formatında ortak sorunlar ve hedefler üzerine görüşmelerde bulunduklarını da hatırlattı.

Blinken ayrıca Özbekistan ile dinamik bağları, ülkenin C5+1’deki rolünü, sürekli gelişen ikili işbirliğini ve Özbek yönetiminin reform sürecini takdir ettiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu