Haber

CHP’den Esad’a tazminat garantisi! Gündemi sallayan mektup açıldı

CHP’nin Esad’a gönderdiği mektupta, “Suriye yönetiminin tazminat dahil tüm talepleri bizim yönetimimizde karşılanacak. Tüm birliklerimizi Suriye topraklarından çekme sözü veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında beklenen görüşme, savaş lobisi tarafından sabote edilmeye çalışılıyor. Esad’a yakın birçok isim, Şam’ın özgürleştirilmesinin Türkiye ile normalleşmeden geçtiği görüşünde. Suriye Halk Meclisi üyesi Dr. Muhammed Cuma, Suriye ve Türkiye’nin her alanda işbirliği yapması gerektiğine değindi.

Muhammed Cuma, “Buradaki tek kazanan içerideki ve dışarıdaki savaş baronlarıdır” dedi:

“İran, Esad’a Türkiye ile görüşmesi için baskı yapan ülkelerin başında geliyor. Suriye derin devleti olarak bilinen Milli Komite ve Teshia Komitesi ile Suriye’nin en büyük askeri gücü olan sivil 4. Tümen Komutanı Uzman Esad askeri baskı yapıyor. İran konusunda” dedi. Fransa, başta Rıfat Esad olmak üzere General Atlas ailesi ve diğer aktörler aracılığıyla eski sömürgesi üzerinde baskı kuruyor. İngiltere, Almanya ve ABD’nin bir numaralı şantaj aracı, Esad’a yönelik yaptırım listesini genişletme tehdidi.

Ayrıca ABD, Mısır öncülüğünde kurduğu Akdeniz Forumu’nda Esad yönetiminin katılım kartını kullanıyor. ABD’nin bu atılımı, Şam yönetimine ‘Benim rızam dışında hiçbir çözümle yetinmeyin’ açıklaması olarak yorumlandı. Bu çıkış, siyasi boyutunun yanı sıra Suriye’ye Doğu Akdeniz’in güç rezervinden pay verme, dolayısıyla ekonomik bir zemin de kazandırma özelliğine sahiptir. 2020 yılında Kahire’de kurulan forumda Kıbrıs, Mısır, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Fransa ve Filistin yer alıyor. ABD gözlemci ülke konumunda.

‘KARŞILAŞMAYA HAYIR’ BASKISI
Beşar Esad, ‘Erdoğan’la konuşmayın’ Bu konuda ısrarcı olan bir diğer kanat ise Millet İttifakı’nın paydaşlarıdır (Tablo 6). Bu siyasi yapılar Demokrat Parti, CHP, Zafer Partisi, Vatan Partisi, Uygun Parti ve Saadet Partisi olurken, bazı partilerin ikinci atama talebinde bulunduğu öğrenildi.

TAZMİNAT GARANTİSİ

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Suriye Dışişleri Bakanlığı kaynakları, CHP’li Hasan Akgöl ve Mehmet Güzelmansur’un Baas Partisi üzerinden Esad’a mektup gönderdiği bilgisini paylaştı. CHP’nin mektubunda Erdoğan’ın günleri sayılı. Herhangi bir röportaj seçimin geleceğini etkileyebilir. Bizim yönetimimiz altında, Suriye hükümetiben Tazminat dahil tüm talepler karşılanacaktır. İdlib dahil tüm birliklerimizi Suriye topraklarından çekme sözü veriyoruz.söylendi.

BİR TAKVİM BELİRLEDİLER
Bu ortamda Şam, istihbarat birimleri arasında önce askeri bürokrasi, ardından Savunma ve Dışişleri Bakanlığı düzeyinde devam eden, baskı ve taahhütlere dayalı olarak devam eden müzakerelerin ardından iki ülke liderlerinin el sıkışmasını savunuyor. İşler. Esad yönetimi bu süreci seçim dönemini sonlandıracak bir takvim içerisinde sürdürmeyi planlıyor. Rusya’nın ısrarıyla yapılacak ve üçlü tepe şeklinde gerçekleşecek görüşmeye Putin’in de katılmasını istiyorlar.

 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu