Yaşam

Önlem alınmasına karar verilen filmin yapımcısı konuştu

Mahkeme, 23 Aralık’ta vizyona girmesi beklenen ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi için tedbir kararı verdi. Yapımcı Uslu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İddia edildiği gibi herhangi bir yasa dışı olay yok” dedi.

5 Eylül 2012’de aramızdan ayrılan Türk Halk Müziği’nin usta isimlerinden Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Dün akşam sinemada tedbir kararı alındı, hangisi mahkemede. Sinemanın yapımcısı Mustafa Uslu, Kanal D ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan ve sunuculuğunu Hakan Ural ile Hilal Özdemir’in yaptığı ‘Hayatta Neler Oluyor’ programı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bozkır’ın Yetenekli Neşet Ertaş’ın hayatını konu aldığı ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi 23 Aralık’ta vizyona girecekti ancak dün sinemalara el atıldı. Sinemanın yapımcısı Mustafa Uslu, “kişilik haklarını ihlal ettiği” tezi ve sanatçı ailesinin iddiaları ile sinemanın yargıya taşınması gerektiğine ve sinemaya tedbir koyulmasına karar vererek; Katıldığı “Hayatta Neler Oluyor” programına yanıt verdi. Hakan Ural ve Hilal Özdemir’in sorularını yanıtlayan Uslu, “Maalesef talihsiz olaylar yaşıyoruz. İçim kanıyor ama gurur duyuyorum ve yapmıyorum.” Bu sinemayı bu ülkeye getirdiğim için pişmanım.Bu 5 yıllık bir proje ve 17 bin kişi emek vermiş.Sadece Neşet Ertaş’tan değil Neşet Ertaş’tan bahsederken abdallık kültüründen de bahsediyorum. .Hayat acısı,dışlanmaları.Bu filmde iddia edildiği gibi illegal bir olay yok.Önlenebilecek hiçbir şey yok.Aile ile her konuda anlaştık,benden son bir istekleri vardı. Erol Parlak bu projeden, “Neşet Ertaş’a yakışır bir film yapmak istiyorsak Erol Parlak’la yapalım” dedim. mesleğim ve yolda birini öldürdüm.” Bırakamazdım. Ben o kadar zorlasam ancak onların istediği gibi bir sinema çıkar. Büyük Üstat Neşet Ertaş’ı kıracak hiçbir şey yapmadık. Ona yakışır bir sinema yaptık” dedi.

“Hızla üst mahkemeye itiraz edeceğiz”

Uslu şöyle devam etti: “Aslında bu kitabın haklarını satın aldım ve aile ile görüşme sebebim onların kalbini kazanmaktı.” Uslu şöyle devam etti: “Beni adalet tanımayan bir zorba olarak lanse ediliyorum. Mahkeme kararıyla sinema tedbir oldu. Dolayısıyla bugün itibariyle sinemamız sansüre uğradı. Bu beni çok üzüyor. Ben yaptım, 22 milyon kişi gitti. sinemalara 22 milyonun kalbine dokundum.Keşke sinemamız izlense uzmanlar teknik heyetler izlese o zaman bu karar verilsin bizim sinemamız izlenmedi delilimiz yok sayıldı saygımız sonsuz çünkü yargı ve hukuk sonsuzdur, adaletimiz karşısında boynumuz kıl kadar incedir.” Bunu süratle mahkemeye taşıyacağız. Hatta bu sinema incelenip uzmanlara gösterilmeden tedbir kararı alınmayacağına dair bir üst mahkeme kararımız var. Bunun sansür olabileceğine dair bir üst mahkeme kararımız var.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu